مصرف بی‌اندازه غذاهای چرب باعث شده تا افراد زیادی به کبد چرب دچار گردند. همچنین افرادی که تحرک کمتری نسبت به دیگران دارند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کبد چرب قرار خواهند گرفت. وقتی فردی مبتلا به این بیماری می‌گردد ذرات ریز و درشت چربی در کبد فرد جمع می‌گردند و باعث می‌شوند تا عملکرد کبد با  اختلال روبرو شده و دچار مشکل گردد. طبق گزارشاتی که انجام گردیده است، این روز‌ها مصرف بی اندازه غذاهای چرب به عنوان یکی از شایع‌ترین دلایل ابتلا به بیماری کبد چرب مطرح شده و گزارش گردیده افراد مبتلا به این بیماری افرادی هستند که تحرک بسیار کمی دارند. البته برای درمان کبد چرب افراد بسیاری از روش‌های طبیعی و خانگی مثل انواع عرقیات برای کبد چرب استفاده می‌کنند. معمولاً افرادی از این دمنوش‌ها استفاده می‌کنند که نشانه‌های این بیماری را در خود دیده‌اند و به دنبال راهی برای درمان بیماری خود هستند. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید تا با نشانه های کبد چرب، کارکرد کبد و راه‌های درمان آن با عرقیات آشنا شوید. 


درمان علائم مختلف با عرقیات برای کبد چرب:

به طور کلی افرادی که به کبد چرب دچار هستند معمولاً علائمی نظیر خستگی، احساس گیجی یا خواب آلودگی، سرگیجه، کم اشتهایی، زرد شدن چشم‌ها و پوست یا حتی احساس سنگینی و فشار در ناحیه فوقانی و سمت راست شکم را دارند. ممکن است بسیاری از افراد برای رفع یا جلوگیری از پیشرفت این بیماری از روش‌های طبیعی و درمانی استفاده کنند. افراد دیگری نیز هستند که جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری از روش‌ها بسیار ساده و ایمن مثل مصرف  عرقیات برای کبد چرب استفاده می‌کنند.‌‌ با ما همراه باشید تا با برخی از این راه‌کارها و تکنیک‌های موثر جهت رفع بیماری کبد چرب آشنا گردید.


چگونگی کارکرد کبد:

یکی از مهم‌ترین وظایف اصلی کبد جداسازی مواد مغذی از مواد زائد است. از جمله کارکردها و وظایف اصلی کبد می‌توان به تفکیک مواد زائد از مغذی، تجزیه و از بین بردن میکروب‌ها، تنظیم کردن هورمون‌های بدن و حتی دفع اوره اشاره کرد. در کل بهتر است بدانید هر چیزی که ما آن را لمس می‌کنیم یا میل می‌کنیم عوارض و مزایایی به همراه خواهد داشت که ممکن است به کبد آسیب ‌برساند. برای همین است که این عضو زودتر دچار اختلال شده و بدن را درگیر می‌کند. به همین دلیل زمانی که فرد با عوارضی نظیر زردی، خستگی، التهاب، چربی خون بالا و... که از علائم بروز کبد چرب هستند مواجه می‌گردد باید سریعا تحت درمان قرار بگیرد که یکی از بهترین درمان‌ها استفاده از عرقیات برای کبد چرب است.


استفاده از عرقیات برای کبد چرب:

یکی از روش‌های رایج و طبیعی برای کنترل و درمان بیماری کبدی استفاده از عرقیات برای کبد چرب است. استفاده از این نوشیدنی‌های گیاهی با توجه به طبع سرد و گرم باعث می‌گردد تا کلسترول خون کاهش پیدا کند و در نتیجه باعث پاکسازی کبد و رفع سموم و مواد زائد از بدن می‌گردد. متخصصین و پزشکان زیادی معتقدند که نوشیدن بعضی از این عرقیات نظیر کاسنی، شاتره، نعناع فلفلی و بیدمشک باعث پاکسازی کبد یا حتی پیشگیری از ابتلا به کبد چرب خواهد شد. همچنین برای افرادی که دچار بیماری کبد چرب شده‌اند استفاده از این دمنوش‌ها می‌تواند عوارض این بیماری را به پایین‌ترین حد ممکن برساند. با ما همراه باشید تا برخی از عرقیات برای کبد چرب را به طور مختصر برایتان شرح دهیم. 


  • کاسنی:

کاسنی به عنوان یک گیاه دارویی در طب سنتی دارای فواید بسیار زیادی برای بدن است. عرق کاسنی از قدیم  تاکنون در بین ایرانیان جایگاه خاصی داشته است و در تمام عطاری‌ها و حتی در خانه مادربزرگ‌ها در آشپزخانه به شکل عرق یا ادویه یافت می‌شود. گیاه کاسنی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که جهت شستشو و  تصفیه خون مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته کاسنی دو نوع  متفاوت دارد که شامل نوع وحشی و نوع صحرایی است. این محصول معمولا توسط کشاورزان پرورش داده می‌شود. کاسنی در اول بهار در چمنزارهای سبز و کنار رودهای پر آب می‌روید. یکی از مهم‌ترین تاثیراتی که عرق کاسنی بر بدن می‌گذارد، روی کبد است که  باعث می‌گردد تا صفرا از بدن دفع گردد.

کاسنی زردی را از بدن خارج می‌کند و باعث سبکی بار کبد می‌شود. علاوه بر آن از کاسنی در زمانی که فرد دچار تب می‌شود نیز به عنوان مسکن استفاده می‌کنند. در کل می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین عرقیات برای کبد چرب کاسنی است.

  • شاتره:

شاتره نیز یکی دیگر از بهترین عرقیات برای کبد چرب است که برای بهبود انواع مشکلات کیسه صفرا و التهابات کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این گیاه باعث ۸۰ درصد بهبودی در عملکرد کبد می‌گردد و از ایجاد سنگ کیسه صفرا نیز جلوگیری خواهد کرد. همچنین از این ترکیب جهت درمان اسپاسم مفاصل نیز استفاده می‌کنند. 

  • نعناع:

یکی از بهترین عرقیات برای کبد چرب و پاکسازی آن نعناع است. در واقع استفاده از عرق نعناع باعث تمیز شدن کبد و همچنین رقیق شدن صفرا می‌گردد. البته استفاده از عرق نعناع می‌تواند کمک کند تا مشکلاتی مربوط به لوله صفرا همچون التهاب یا تورم بهبود یابد.

  • بهار نارنج:

معمولا از بهار نارنج برای بهتر شدن فعالیت کبد استفاده می‌گردد. به طور کلی عرق بهارنارنج باعث بهبود گردش خون در سطح بدن می‌گردد.‌ در واقع عرق بهارنارنج به عنوان یک نوشیدنی موثر برای افرادی که به بیماری کبد چرب دچار شده‌اند استفاده می‌گردد و به دلیل تاثیرات خوبی که بر روی بهبود اختلالات کبدی دارد به عنوان یکی از بهترین  عرقیات برای کبد چرب مورد مصرف افراد قرار می‌گیرد. 

  • بیدمشک:

استفاده از عرق بیدمشک باعث صافی و شفاف شدن پوست و همچنین رفع جوش و آکنه پوستی می‌گردد. بیدمشک به دلیل پاکسازی و تصفیه خون برای کبد بسیار مفید بوده و باعث رفع چین چروک از سطح پوست صورت می‌گردد. به همین دلیل است که از بیدمشک به عنوان یکی از عرقیات برای کبد چرب نیز استفاده می‌شود. زیرا همان‌طور که می‌دانید کبد سالم باعث ایجاد پوستی زیبا خواهد شد.